Točno 339 izaslanika, akademskih građana i intelektualaca koji su - svjesni vlastite odgovornosti za razvoj i napredak našeg društva - zainteresirani pridonositi općem dobru kroz bolje i svrhovitije korištenje svih hrvatskih potencijala, okupilo se u Zagrebu na Obnoviteljskom saboru Akademske zajednice HDZ-a „Ante Starčević“ . 

Članovi AZ „Ante Starčević“ ne moraju biti članovi stranke, ali trebaju se priklanjati politici i prihvaćati temeljna načela i program HDZ-a, kao i Pravilnik Zajednice.

Na saboru je predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko, inače povjesničar po struci, održao zapaženi govor. Prenosimo ga u cijelosti:

Sve Vas pozdravljam, posebno mi je drago što na ovom, obnoviteljskom skupu Akademske zajednice HDZ-a Ante Starčević vidim čelnike vodećih akademskih institucija u Hrvatskoj, akademike i ugledne znanstvenike. To je znak da će novo razdoblje aktivnosti Akademske zajednice HDZ-a biti uspješno i da će intelektualni potencijal kojeg imaju članovi akademske zajednice koji su članovi HDZ-a, kao i nečlanovi HDZ-a, pomoći izlasku iz sadašnje gospodarske i društvene krize. 

Zbog značenja tog novog razdoblja djelovanja osobno sam potaknuo i pratio sve potrebne stranačke aktivnosti, a Predsjedništvo je donijelo mudru odluku da treba otvoriti široku suradnju sa svim akademskim institucijama i pojedincima u Hrvatskoj i u dijaspori i tražiti nacionalne konsenzuse u pitanju znanosti, obrazovanja, identiteta i uloge znanja u preobrazbi gospodarstva i društva.

HDZ se od samog početka od uspostavljanja hrvatske države oslanjao na akademske građane koji su svjesni vlastite odgovornosti za razvoj i napredak hrvatskog društva bili na vodećim položajima u hrvatskom saboru, hrvatskoj vladi i svim tijelima državne administracije. Sjetite se da je među predsjednicima i potpredsjednicima sabora, kao i potpredsjednicima i ministrima vlade HDZ-a, bilo mnogo akademika i sveučilišnih profesora i to u mnogo većem broju nego u drugim strankama kada su one bile na vlasti. 

Treba samo podsjetiti da su ministri znanosti bili redom redoviti sveučilišni profesori, a istaknuti znanstvenici vodili su Nacionalna vijeća ili bili potpredsjednici stranke. Podsjećam da je predsjednik Tuđman bio član HAZU. U to doba je Akademska zajednica „Ante Starčević“ bila i osnovana.

 Nemalu ulogu imali su članovi akademske zajednice u Domovinskom ratu, a posebno u diplomatskim aktivnostima vezanim uz priznanje o širenju istine o Hrvatskoj, kao i priznanju Hrvatske. 

Svaki onaj koji je sudjelovao tih dana u uspostavljanju države, izgradnji državnih struktura i obrani Hrvatske, zna kolika je uloga bila naše dijaspore, posebno intelektualaca koji su u nepovoljnim uvjetima uspijevali doći do ključnih političkih čimbenika u Europi i SAD-u i odigrali su ključnu ulogu neformalne diplomacije.  

Sadašnji trenutak je takav da je rijetko tko u akademskoj zajednici zadovoljan s položajem znanosti i obrazovanja, a očekivanja o njihovoj velikoj ulozi rastu obzirom na nove programe Europske zajednice poznate kao OBZOR 2014-2020. Zato očekujemo da će Akademska zajednica odigrati ključnu ulogu u mobilizaciji sveukupnog potencijala znanstvenih, stručnih i inovacijskih potencijala i time pridonositi općem dobru. 

Posebno me brinu dva problema: odlazak mladih visokostručnih ljudi u čije je obrazovanje hrvatska država uložila velika sredstva. To naša država jednostavno ne može dopustiti. U tom segmentu posebno je značajno pitanje znanstvenih novaka, njih više tisuća, koji su stasali u našim vodećim znanstvenim i visokoškolskim institucijama i kojih je sada sudbina neizvjesna. Vjerujem da će se  Akademska zajednica založiti za rješavanje tog problema. 

Drugi problem je utjecaj znanosti, obrazovanja i inovacija za obnovu i razvitak gospodarstva. 

Mi u HDZ-u inzistirat ćemo da se potencijali znanosti što bolje iskoriste, ali očekujemo i da će gospodarski subjekti znati bolje definirati svoje potrebe u znanosti i istraživanju i da ćemo imati više partnerskih projekata na razini akademska zajednica-gospodarstvo-lokalna zajednica. Ako tu računamo na europske fondove, nema nikakvog razloga da se neki projekti od značenja za državu provode uz pomoć sredstava hrvatske države. Preduvjet je poštivanje definiranih nacionalnih prioriteta. 

HDZ će se uvijek zalagati za autonomiju sveučilišta i neovisno vrednovanje znanstvenih projekata. U razmatranju nacionalnih strategija zalagat ćemo se za nacionalne konsenzuse, kriterije izvrsnosti i ulaganje u moderne tehnologije. 

U pitanjima znanosti i obrazovanja trebati postojati konsenzus u državi, tu ne bi smjelo biti stranačkih razlika. Međutim, kad je u pitanju osnovno obrazovanje, kao i odgoj naše djece i obrazovne osnove, nećemo dozvoliti ideološke strukturirane programe koji negiraju temeljne vrijednosti hrvatskog društva i obitelji. U razmatranju strategija znanosti i obrazovanja treba poći od nacionalnih prioriteta, a sve dosadašnje strategije temeljito analizirati, osigurati sredstva za provođenje i ne srljati u nepotrebne reforme. Želimo što prije vrednovati  mrežu visokih učilišta, kako bi ulaganje u obrazovanje jamčilo potrebnu kvalitetu i profile koji su potrebni našem gospodarstvu i društvu. 

Kao povjesničara i najodgovorniju osobu u najvećoj stranci u Hrvatskoj, posebno me brine odnos prema temeljnim vrijednostima koje su izgrađene u Domovinskom ratu, kao i problemi nedovoljne pažnje prema izgradnji nacionalnog  identiteta. Zašto naši udžbenici marginaliziraju Domovinski rat, djelomičnu krivnju snosi i HDZ jer se dio te marginalizacije Domovinskog rata odvijao i za vrijeme HDZ-a. Kad dođemo na vlast svakako ćemo nastojati to popraviti. 

Mi ne želimo da naša znanost zanemaruje ljudsku dimenziju i zato ćemo uvijek podržati projekte iz područja humanističkih znanosti.

Na kraju bih želio istaknuti da je ova obnoviteljska skupština samo početak aktivnosti Akademske zajednice HDZ-a. Očekuju nas još osnivanje županijskih zajednica, velike aktivnosti na programu HDZ-a i značajna uloga svih domoljubnih intelektualaca u nadolazećim političkim zbivanjima u Hrvatskoj. 

Nakon predsjednika HDZ-a, na saboru su je govorilo još troje predsjednika stručnih odbora naše stranke: prof. dr. Radovan Fuchs (znanost i visoko obrazovanje), Tomislav Đonlić (odgoj i obrazovanje) i Anja Šovagović Despot (kultura).

Velikom većinom glasova za predsjednika Akademske zajednice izabran je prof. dr. Ivica Kostović iz Zagreba, a za potpredsjednike dr. Dinko Čutura, prof. dr. Tomislav Dobranić i prof. dr. Drago Šubarić.

U poruci članovima i simpatizerima HDZ-a akademik Kostović je, među ostalim, naglasio da je Zajednica - koja okuplja i izvanstranačke intelektualce - spremna surađivati sa svim akademskim institucijama i da će sve svoje intelektualne potencijale usmjeriti na razvitak Hrvatske.

Ispunjavanjem pristupnice i Vi možete postati član Akademske zajednice HDZ-a „Ante Starčević“

https://moj.hdz.hr/content/pristupnica-za-akademsku-zajednicu-hdz-ante-starcevic